LEMOON CREATIVE

28 Mart 2022 Pazartesi

KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMASINDA NELER OLMALI?

Kurumsal kimlik çalışmaları, sektör farklılıklarını içerir. Yani her marka için aynı kurumsal kimlik tasarımı oluşturulmaz. Markaların ihtiyaçları burada kurumsal kimliğin tasarımına yön verirken, eksiksiz bir kurumsal kimlik çalışmasına aşağıdakileri dahil edebiliriz. 

Marka 

Markanın adı aslında şirket kimliğinin başlangıcıdır. Marka adını logo tasarımı takip eder. 

Logo 

Markanın logosu, kurumsal kimlik çalışmalarının temel taşıdır. Logo tasarımı bir kez font veya sembollerle tasarlandıktan sonra, logonun doğru kullanımı, logonun yanlış kullanımı, logonun renk şeması, siyah beyaz kullanımı firma kimliğine dahildir. 

Font Kullanımı - Kurumsal Fontların Kullanımı Benzersiz marka fontu, font ailesi ve kullanımı kurumsal kimliğe dahil edilmiştir. 

Slogan 

Marka sloganının nerede ve nasıl kullanılacağı kurumsal kimlik tasarımında yer almalıdır.Slogan logodan sonra mı logoyla birlikte mi kullanacağı gibi soruların cevaplandığı ve tasarlandığı kısım olarak belirtebiliriz. 

Kartvizit

Kartvizit tasarımınız marka isminizin, logonuzun, sloganınızın ve iletişim bilgilerinizin kurumsal kimliğinize seçilen kurumsal yazı tipi kullanımı ile uygun bir şekilde yansıtılmasıyla oluşturulur. Antetli Kağıt ve Devam Kağıdı 

Antetli kağıt özellikle kurum içi ve kurum dışı yazışmalarda kullandığınız bir kurumsal kimlik öğesidir. Antetli kağıt; sloganı, logoyu ve iletişim bilgilerini içerir. Devam kağıdı ise logo kullanımı ile oluşturulur. 

Zarflar 

Torba zarf, diplomat ve para zarfı, pencereli ve penceresiz zarf, hava kabarcıklı zarf, kraft zarf, mektup ve cd/dvd zarfları tasarımları kurumsal kimlik tasarımının içerisinde yer almaktadır. 

Dosyalar ve Kutu Tasarımı 

Kurum içinde sıkça kullanılan dosyalar ve kurum dışına gönderilen dosya/kutu tasarımları kurumsal kimlik öğeleri içerisinde yer almaktadır. 

Klasörler 

Kurum içi kullanımı yaygın olan klasörler kurumsal kimlik tasarımında logo ve klasör ismi ayrımıyla kurumsal kimliğe dahil edilir. 

Faturalar, Makbuzlar ve Fişler 

Fatura, irsaliyeli fatura, sevk irsaliyesi, gider pusulaları, tahsilat makbuzu, tediye makbuzu, özel fatura tasarımları, teklif formları, sipariş formları, iş takip fişleri, sipariş fişi, kasa fişi ve tahsil fişini bu kategorinin altında toplayabiliriz. 

Kartlar, Sertifikalar ve İlanlar 

Tebrik kartları, davetiye kartları, marka tarafından iletilecek medya ilanları bu kategoride yer alabilir. 

Giydirmeler 

Araç giydirmeleri, bina giydirmeleri, billboardlar, flama, örümcek, stand tasarımları markanın özellikle tanıtım süreçleri içerisinde en sık kullandığı kurumsal kimlik araçlarındandır. 

Tabela Tasarımları 

Kurumsal kimliğe uygun yönlendirme tabelaları, departman isim tabelaları, kurum dışı ve kurum içi tabela tasarımları dahil edilebilir. 

Ambalaj Tasarımları 

Kurumsal çantalar, poşetler, koliler, kutular kurumsal kimlik tasarımına dahil edilebilir. 

Promosyon Tasarımları 

Ajanda, bloknot, defter, kalem, usb, takvimler bu gruba dahil edilebilir.Sektörel bazda promosyon ürünleri genişletilebilir. 

E-mail İmzası 

Mailinize eklediğiniz imzanız, kurumsal kimliğinizin dijitaldeki öğelerinden biridir.Email imzanızda isim bilgileriniz, adresiniz, web site adresiniz ve sosyal medya bilgilerinin yer alması tavsiye edilir. 

Mailing Şablonu 

Markanızın gelişimi ve yeni müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz mailing şablonları kurumsal kimliğe eklenmelidir. 

Web Sitesi 

Dijital bir kurumsal kimlik öğesi olan web sitesi, markanızın dijital versiyonudur. 

Sosyal Medya Kiti 

Sosyal medya hesaplarının logo çalışmaları, mecraların kapaklarının tasarımları ve sosyal medya postlarınızda yer alacak ise logonun kullanım yeri mutlaka kurumsal kimlik çalışmalarına dahil edilmelidir. 

Kurumsal Kimlik Kitapçığı 

Tüm bu kimlik çalışmalarının nasıl kullanılması gerektiğine dair bir çalışma eklenerek kurumsal kimlik kitapçığı oluşturulur ve kimlik çalışması tamamlanır.

Yorumunuzu bırakın