LEMOON CREATIVE

28 Mart 2022 Pazartesi

YURTDIŞI REKLAM NASIL OLUŞTURULUR?

Yurt dışında reklam vermeden önce, işletmenin hedef kitlesini kendisi belirlemesi, ardından yurt dışında reklam veren firmaları incelemesi ve onlara özgün bir strateji belirlemesi gerekir.

Reklam stratejisini belirleyen firma, Google Adwords ve Facebook gibi global reklam kanallarına bakarak bütçesine ve stratejisine en uygun kanalı, işletmesi hakkında bazı bilgileri ve reklam stratejilerine en uygun prosedürleri belirlemelidir. Adresinde duyurulacaktır.

Yurtdışına Reklam Verirken Dikkat Edilecek Noktalar

Yurtdışına reklam verirken belirleyip uygulayacağınız prosedürlere ek olarak dikkat etmeniz gerekenler

Tıklama Maliyetleri: İnternette sunacağınız reklamların maliyetleri tıklama sayısına göre belirlenir, bu da tıklama sayısına göre maliyetlerinizi artırır. Burada iki ana faktör vardır. Biri reklam veren firmalar arasındaki rekabet, diğeri ise yurtdışında vereceğiniz reklamların türü ve sunulma şeklidir.

Ayrıca, reklam ödemesini hangi para biriminde yaparsanız yapın, dış pazarda rekabet ettiğinizde o ülkenin para birimiyle rekabet ettiğinizi de unutmamak gerekir. Ödeme profilinizin para birimi (örn. TL) ile o ülkedeki geçerli para birimi (örn. Euro) arasında kur dalgalanmaları yaşıyorsanız, birim maliyetlerinizi de düzenli olarak takip etmeyi düşünmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Reklamınızı ilginç bir düzeye getiren,reklamlarınızı oluştururken kullanacağınız kelimelerdir.İşletmenizle veya sunduğunuz hizmetle ilgisi olmayan kelimeler kullanırsanız, reklamlarınıza olan ilgi düzeyi zamanla azalarak sahip olduğunuz tıklama düzeylerine ulaşmanız daha zor olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için hizmetinizi ortaya çıkaracak ve insanların arama yaparken kullanabilecekleri kelimeleri seçmeniz gerekiyor.

Müşteri Kitle Oranı: Reklam sayfası uygun şekilde tasarlanmadıysa ve ilgi çekici değilse, müşteri kitle oranı zamanla düşecektir. Diğer bir etken ise, reklamdaki form sayfasında müşterinin cep telefonu veya e-posta bilgilerinin alınmamasıdır. Yapacağınız reklam yurtdışına yönelik olacağından müşterilerinizin iletişim bilgilerini almamanız hizmetinizi almak isteyen veya hizmetiniz hakkında bilgi almak isteyen müşterilerinize ulaşmanızı engelleyecektir. Bu iki olumsuz faktörün önüne geçmek için birincisi, tasarımınızda dikkat çeken unsurları kullanmalı, ikincisi ise hizmetinize katılmak isteyen müşterilerinizin sizinle iletişime geçmesine dikkat etmelisiniz. İletişim bilgilerini alabileceğiniz bir formunuz olmalıdır. 

Yorumunuzu bırakın